خلاصه ای از یافته های تحقیق رساله با عنوان: تشریح نحوه تاثیرگذاری ذینفعان بر فرآیند امکانسنجی و تعریف (مورد مطالعه: طرح های صنعت پتروشیمی) :: مدیریت پروژه و ساخت

ابزار وبمستر

Bootstrap Example

تصوير ثابت

W3Schools

عضويت در خبرنامه ايـميـل - عضويت پس از کليک بر روي لينک فعال سازي که براي شما ارسال خواهد شد تکميل مي شود

پشتيباني شده با گوگل

خلاصه ای از یافته های تحقیق رساله با عنوان: تشریح نحوه تاثیرگذاری ذینفعان بر فرآیند امکانسنجی و تعریف (مورد مطالعه: طرح های صنعت پتروشیمی)

خلاصه ای از برخی از مهمترین یافته های رساله دکتری رشته مدیریت پروژه و ساخت

 عنوان: تشریح نحوه تاثیرگذاری ذینفعان بر فرآیند امکانسنجی و تعریف (مورد مطالعه: طرح های صنعت پتروشیمی)

پژوهشگر: مهرداد سرهادی (اسفند/1397)

استاد راهنما: دکتر سعید یوسفی

 استاد مشاور: دکتر حمید رضا محبوبی آرانی

 

چکیده:

اگرچه تعریفِ واحدی از فرآیندِ امکانسنجی و تعریف در ادبیات موضوع مدیریت پروژه یافت نمی شود، اما آنچه مسلم است این است که به دلیل عدم قطعیت بسیار بالا، تعداد ذینفعان زیاد، ارتباط مبهم و ناشناخته بین ذینفعان، الگوی تصمیم گیری مبهم و غیر شفاف همراه با معیارهای متنوع، این فرآیند دارای پیچیدگی بسیار بالایی است، و در عین حال نقشی کلیدی در موفقیتِ پروژه دارد. با توجه به عملکرد نامطلوب طرح ها و به طور مشخص طرح های صنعت پتروشیمی در کشور، این تحقیق با کنکاش در مبانی نظری، و تحلیل داده های میدانی، بر نحوه حضور و تاثیرگذاری ذینفعان بر فرآیند امکاسنجی و تعریفِ طرح های صنعت پتروشیمی متمرکز شده است. بررسی انتقادی ادبیات موضوع و همچنین مصاحبه های اولیه به عمل آمده نشان میدهد که فرآیند امکانسنجی و تعریف طرح ها واجد چالش های متعدد نظری و عملی است. اما آنچه محور تمرکز این تحقیق است، چالش هایی است که به نوعی ناشی از مناسبات بین ذینفعان پروژه میباشند، به همین سبب این موضوع به لحاظ نظری و عملی مورد بررسی قرار گرفته است. پس از نقد تبیین های پیشین از تغییراتِ پارادایمی مدیریت پروژه، تبیین جدیدی از تغییرات پارادایمی ارائه شد و ادبیات موضوع در حوزه های مختلف مرتبط با تحقیق مورد بازخوانیِ انتقادی قرار گرفت. نتایج حاصل از دو سطح آسیب شناسی، که سطح دوم آن با استفاده از روش کدگذاری باز، محوری، گزینشی و فرآیندِ داده های میدانیِ برگرفته از مصاحبه ها، در روش گراندد تئوری به انجام رسیده است، نشان میدهد که عامل اصلی مشکلات در فرآیند امکانسنجی و تعریفِ طرح ها به ویژه طرح های صنعت پتروشیمی کشور را میتوان در عدم هماهنگی بین ذینفعان دولتی و اجرایی، فشار برخی از ذینفعان واجد قدرت سیاسی و مالی، و عدم حضور ذینفعان مردمی به منظور مهار قدرت سایر ذینفعان جستجو کرد. به عبارتی، عدم تطابق مناسبات قدرت و منافع گروه های ذینفع با ساختار و فرآیند فعلی به ویژه به دلیل عدم حضور ذینفعان مردمی و عدم توانمندی دولت در نمایندگی منافع مردم، منجر به این شده است تا فرآیند در مواقعِ بسیاری تحت فشار قرار گیرد و ارتباطات غیر رسمی و مبهم گسترده ای بین بدنه دولت در بانک ها، دستگاه های اجرایی، و شرکت های خصوصی سرمایه گذار و مشاور ایجاد شود. در چنین شرایطی شرکت های مشاور امکانسنجی که دارای ضعف تخصصی و مالی هستند، تنها توجیه کننده تصمیماتی خواهند بود که سرمایه گذاران از قبل و با توجه به تسهیلاتی که از محلِ منابع عمومی کشور به آنها اختصاص داده شده است، گرفته اند. این تحقیق ضمن شناسایی و بررسی جامع از مجموعه عواملِ خرد و کلانی که در ضعفِ فرآیندِ امکانسنجی و تعریف طرح های صنعت پتروشیمی نقش دارند و همچنین تحلیل نحوه ربط و نسبت بین این عوامل، در نهایت پس از اعتبار سنجی یافته ها، با ارائه راه حل هایی در دو سطح نظری و عملی (فرآیند پیشنهادی) به منظور مواجه با چالش ها به اتمام میرسد.


برای دسترسی به خلاصه گزارش نتایج رساله اینجا کلیک کنید.نشاني ايميل (فعال): www.cpmiran.ir@Gmail.com

تلفن تماس: 09120983683 (98+)

شناسه تلگرام ادمین: Mehrdad_PM@

_______________________________________________________


نظرات  (۰)

فرم ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">

درباره بهترین های سایت بدانید...

Bird

یکی از مهمترین اهداف این سایت ایجاد فضای مشاوره تخصصی تحصلی و آزمون های ارشد و دکتری رشته مدیریت پروژه می باشد.

اهمیت مدیریت پروژه در چیست؟

مدیریت پروژه و ساخت، مجموعه ای هماهنگ از فعالیت های علمی، آموزشی و پژوهشی در زمینه مدیریت پروژه و ساخت، شامل طرح های عمرانی، صنعتی، تأسیسات زیربنایی و سایر پروژه ها است که با تکیه بر مفاهیم، دیدگاه ها، روش ها، تکنیک ها، نرم افزارها و نظام‌های مربوط به مطالعه و طراحی و اجرای پروژه ها به دنبال فعالیت های علمی- تحقیقاتی نظری، تجربی و یا تلفیقی از این دو است.

جستجو در سایت

مدیریت پروژه و ساخت

این سایت به منظور افزایش ارتباط و مشارکت دانشجویان، علاقمندان و صاحبنظران در حوزه مدیریت پروژه ایجاد شده است.

اطلاعات سايت

  • www.CPMiran.ir@gmail.com
  • مدیریت سایت
  • تاريخ امروز:
  • www.CPMiran.ir